Historia sekcji LA - Poczatki LA w Pogórzu

Lekkoatletyczna historia Pogórza

 
 

Początki działalności sekcji lekkiej atletyki w Pogórzu datuje się na 22.01.1950 r. wówczas to odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne powołujące do życia Ludowy Klub Sportowy w Pogórzu. Poza sekcją LA powstały jeszcze 4 inne: gier świetlicowych, tańców regionalnych, turystyczna oraz narciarska. Inicjatorem zorganizowania klubu był miejscowy nauczyciel Józef Halama z Cieszyna a w komitecie organizacyjnym znaleźli się: Józef Kocman i Jan Marek.

Już w pierwszym roku działalności pogórscy lekkoatleci startowali w Mistrzostwach Powiatu, odnieśli tam duży sukces. Mistrzami zostali Józef i Stanisław Kocmanowie oraz Franciszek Czylok. Nasi reprezentanci zajęli również kilka 2 i 3  miejsc. W ten sposób zakwalifikowali się do reprezentacji powiatu. Od roku 1951 największe sukcesy odnosiła sekcja LA. Kilkakrotnie nasz zespół zdobywał tytuł drużynowego mistrza powiatu, a indywidualnie największe sukcesy odnosili: J. Kocman w biegach średnich, F. Czylok w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, S. Kocman prawie we wszystkich konkurencjach oraz koleżanki i koledzy: Antonina Wiśniowska, Maria Czylok, Krystyna Kocman, Ewa Świderek, Helena Giemza, Małgorzata Pasterna, Irena Piecha, Antoni Kocman – rekordzista powiatu w biegach i wielu innych konkurencjach. Nazwiska sportowców z Pogórza znane były wówczas na wielu stadionach. Józef Kocman ustanowił rekord Śląska LZS w biegu na 1500m i likkakrotnie zdobywał 1 miejsca na 800m i 1500m. Był trzeci na Mistrzostwach Polski LZS w Gdańsku. Czwarte lokaty na tych samych zawodach zdobyli F. Czylok i A. Wiśniowska.

W 1956 roku nasz zespół zakwalifikował się do finału Ligi Wojewódzkiej LZS zajmując w niej 4 miejsce. W sekcji startowało wówczas ponad 20 zawodników.

Po licznych osiągnięciach były też lata chude. Brak odpowiedniej bazy spowodował, że początkiem lat 70-tych sekcja LA przestała istnieć. Jednakże już w 1978 r. kilku członków klubu wyruszyło spróbować swoich sił na trasach biegu maratońskiego, biorąc udział w maratonach w Warszawie i we Wrocławiu. W maratonach startowali koledzy: Marek Jan (4 razy), Korzonek Ireneusz, Józef Wojtyła, Jacek Hyrnik i M. Jedzok. Najlepszy dotychczasowy wyni w tym trudnym biegu uzyskał I. Korzonek zajmując w 1980 r. w Maratonie Warszawski 61 miejsce z bardzo dobrym czasem 2 godzin i 58 minut. Biegacze z Pogórza startowali również w wielu bardzo trudnych biegach górskich i ulicznych. Na szczególne wyróżnienia zasługują tutaj: J. Wojtyła, Stanisław Urbański, Zbyszek Pagieła, Grzegorz Wojnar, Łukasz Targosz, Ewelina Zachariasz czy Maria Bujok.

Jesteś tutaj: Start Historia sekcji