Historia Crossu Świętojańskiego
- Szczegóły
- Opublikowano: 10 czerwiec 2014
- Kategoria: Historia
- Arato
Idea Crossu jako imprezy sportowej oraz wydarzeń towarzyszących nawiązuje do dawnych tradycji Ziemi Cieszyńskiej, które związane są z najdłuższym dniem w roku. Wspomniane tradycje to przede wszystkim palenie ognisk świętojańskich na szczytach pagórków i gór, połączone z tańcami, śpiewem i wspominaniem dawnych czasów i zwyczajów. Tradycja ta jest szczególnie pielęgnowana w Pogórzu. Od 1988r. organizowany jest "CROSS ŚWIĘTOJAŃSKI" - bieg przełajowy dla wszystkich miłośników tej dyscypliny sportu. Dystans biegu głównego wynosi 12,5 kilometra, a jego trasa prowadzi malowniczymi ścieżkami wśród stawów, pól, lasów i pagórków dookoła Pogórza.
Bieg ze względu na swój specyficzny charakter zyskał sobie wielkie uznanie w kraju, jak i zagranicą. W 1993 oraz 1998 roku wyróżniony został przez Polski Komitet Olimpijski i zyskał miano imprezy ogólnopolskiej w ramach Olimpijskiego Dnia Biegacza.
Z tej okazji do Pogórza przybyli najlepsi olimpijczycy - zdobywcy złotych medali: Irena Szewińska, Maria Kwaśniewska-Maleszewska, Marian Kasprzyk, Zbigniew Pietrzykowski. Co więcej, w 1988 bieg odbył się także pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a każdy uczestnik otrzymał dyplom podpisany przed ówczesnego przewodniczącego MKOL-u Juana Antonio Samaranch'a.
Oprócz biegu głównego organizowane są biegi dla dzieci cieszące się ogromna popularnością oraz "MINI CROSS" (1,7km) przeznaczony dla młodzieży żeńskiej i "MAŁY CROSS" (3,7km) dla młodzieży męskiej.
Corocznie impreza zlokalizowana jest na boisku LKS-u Pogórze. Bierze w niej udział każdorazowo około pół tysiąca uczestników. Na starcie oraz w różnych punktach biegu rozpalane są ogniska. Na trasach zaś spotkać można licznie zgromadzonych kibiców, którzy dopingują startujących dzwoneczkami oraz podają wodę spragnionych zawodnikom po męczących podbiegach.
Wielką atrakcją, na którą wszyscy czekają, jest XVIII-wieczna armata pana Czesława Kanafka z Bładnic, która swoim wystrzałem daje sygnał do biegu głównego. Wraz z nią często zawodników witała na mecie drużyna Bractwa Kurkowego w swoich tradycyjnych strojach.
Po biegu odbywa się dekoracja oraz wręczenie nagród dla zwycięzców w klasyfikacji generalnej oraz wszystkich kategoriach. Na wszystkich uczestników biegu czeka gorący posiłek oraz pamiątkowe gadżety. Następnie wszyscy zgromadzeni na Crossie bawią się przy ognisku i muzyce w tę najkrótsza noc w roku.
Od 2001r. bieg nosi imię Jana Marka - współzałożyciela klubu LKS Pogórze, czynnego zawodnika, trenera, działacza i opiekuna, a także pomysłodawcy i twórcy Crossu Świętojańskiego