Biegi narciarskie - historia

Biegi narciarskie - początki działalności.

W Pogórzu na nartach biegano od zawsze. Gdy w roku 1950 powstał Ludowy Zespół Sportowy zaistniała także sekcja narciarstwa biegowego. Przez sekcje przewineło się bardzo wielu narciarzy. W latach 90 zaprzestano pacy z młodzieżą, a w biegach masowych startowali tylko seniorzy.

Od sezonu zimowego 2003/2004 została wznowiona praca z dziećmi i młodzieżą, tak, aby w przyszłości nie zaginęła tradycja biegania na nartach w Pogórzu. Początki były trudne, gdyż brakowało sprzętu narciarskiego, rozpoczęliśmy od zbierania po wsi nart, butów i kijek, aby wszyscy chętni mogli ten sprzęt otrzymać. Na pierwsze treningi przychodziło sporo młodzieży, ale z czasem część z nich zrezygnowała. Do zimy i tak została spora grupa, dla której udało się skompletować sprzęt narciarski. W pierwszym sezonie działalności sekcji narciarskiej jej członkami byli: Hanzel Dorota, Moczała Aneta, Czerniej Dawid, Miklar Kamil, Świeńczyk Arkadiusz, Sidzina Feliks, Sidzina Tadeusz, Strzelec Jarosław, Barcik Krzysztof, Kot Wojciech, Wróblewski Adrian. Część z nich trenuje nadal w sekcji, podnosząc swoje umiejętności w bieganiu na nartach. W kolejnych sezonach startowych sekcja się rozrastała po otrzymaniu dotacji z Gminy Skoczów oraz Rady Sołeckiej, dokupiliśmy sprzętu narciarskiego, daliśmy uszyć kombinezony biegowe i w tej chwili (tj. na 2009 rok) jesteśmy dość dobrze wyposażeni w sprzęt narciarski. Obecnie sekcja liczy ponad 20 zawodników, którzy z różnym zapałem przygotowują się do kolejnej zimy.

Jesteś tutaj: Start Historia