Sekcja LA - Podsumowanie sezonu 2020 r.

 Za nami kolejny, już 25 sezon działalności naszej sekcji. Pomimo wielu trudności jaki przyniósł nam mijający rok udało się zrealizować niemal cały proces treningowy oraz wziąć udział niemal we wszystkich zaplanowanych zawodach. Niektóre z  imprez planowanych na wiosnę zostały poprzesuwane na jesień ale to nie przeszkodziło nam tak zmodyfikować nasze plany treningowe aby wystartować w tych jesiennych imprezach na jak najwyższym poziomie.

Zaczęliśmy tradycyjnie od startów na hali i już pierwszy występ podczas Halowych Mistrzostw Śląska Juniorów dał nam pierwszy medal - brązowy. Zdobyła go Julia Chromik w biegu na dystansie 1500 m. Kolejne Halowe Mistrzostwa tym razem w kategoriach młodzikowskich i dzieci, to kolejne dwa medale: Piotr Matuszny  ( U12 ) wywalczył brązowy medal na 600 m a Jakub Libura( U14) zajął 3 miejsce w finale biegu na 60 m. Obie w/w imprezy odbyły się w Ostrawie. Sezon halowy podsumowała Julia Chromik 

udanym startem podczas Halowych Mistrzostw Polski U20 w Toruniu gdzie podczas finałowego biegu na 3000 m zajęła wysokie 9 miejsce.

Letni sezon rozkręcił się na dobre w połowie września i przyniósł naszym biegaczom dużo satysfakcji tak medalowych jak i radości z osiąganych rezultatów niejednokrotnie na poziomie nowych rekordów życiowych. Podczas Mistrzostw Śląska Juniorów (U20) rozgrywanych w Częstochowie Julia Chromik wywalczyła tytuł Mistrzyni Śląska w biegu na 1500 m a zaledwie 3 dni później 5 września w Gliwicach jej młodsi koledzy z kat. wiek. U 16 (młodzik) przywieźli kolejne medale Mistrzostw Śląska: Sebastian Libura złoty medal na 100 m, jego brat Jakub Libura – srebrny medal tez na 100 m, Marcin Kędzior – srebrny medal na 1000 m a na zakończenie tych jakże udanych dla naszej sekcji mistrzostw, wisienką na torcie stał się historyczny dla naszej sekcji występ sztafety chłopców 4 x 100 m, która w składzie: Jakub i Sebastian Libura, Marcin Kędzior  i Krzysztof Biedrawa wywalczyła złoty medal.  Niespełna 2 tygodnie później nasi młodzicy ponownie potwierdzili wysoki poziom sportowy i tym razem rywalizując już na szczeblu międzywojewódzkim ( śląskie i opolskie) zdobyli kolejne medale dla naszej sekcji: Sebastian Libura – złoty na 100 m, Jakub LIbura  - brązowy na 100 m a Marcin Kędzior – brązowy na 1000 m.  Obaj bracia Libura zakwalifikowali się również do startu a Mistrzostwach Polski Młodzików ( Mały Memoriał J. Kusocińskiego) , które odbyły się w Słupsku, niestety nie był to udany występ naszych sprinterów. Znacznie lepiej wystartowali w Ogólnopolski Finale LDK – CUP 2020 we Włocławku. Jakub  zajął tam 4 a Sebastian 6 miejsce w finałowym biegu na 100 m. Nasza juniorka – Julia Chromik również zaliczyła bardzo udany występ podczas finału Mistrzostw Polski  w LA w kat. U20. Zawody odbyły się w dniach 11-13 września  w Radomiu. Julka wystartowała w biegu na 3000 m i zakończyła go na wysokim  - 8 miejscu z nowym rekordem życiowym – 10.37,42 min. W październiku odbyły się jeszcze Mistrzostwa Województwa dla najmłodszych adeptów lekkiej atletyki, podczas których o medale rywalizowały dzieci z kat. wiek. U12  i U14. Zdobyczy medalowych tym razem nie zaliczyliśmy ale kilka miejsc w pierwszych dziesiątkach najlepszych na mecie  już tak, co nastraja optymistycznie na kolejny sezon.

Jesienny sezon  to głównie przełaje, biegi górskie i uliczne i w takich imprezach też nas nie zabrakło. Podczas połączonych imprez przełajowych: Mistrzostw śląska Młodzików oraz jednocześnie Mistrzostw Międzywojewódzkich Młodzików w biegach Przełajowych rozegranych w połowie listopada w Konopiskach pod Częstochową, Marcin Kędzior został podwójnym brązowym medalistą biegu na dystansie 3 km a Ania Szoska wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Śląska  na 1,5 km. Do udanych zaliczyć należy również nasz występ w Wiśle Łabajowie, gdzie rozegrane zostały Mistrzostwa Śląska w Biegach Górskich ( styl alpejski) na krótkim dystansie (trasa od dolnej do górnej stacji wyciągu na Stożek). W kategorii najmłodszej – U12 złoty medal wywalczyła Amelia Macieiczek a tuż za nią  do mety tego biegu rozgrywanego na dystansie  600 m dobiegła nasza druga zawodniczka – Antonina Rakus zdobywając medal srebrny. Kolejny bieg na tym samym dystansie i w tej samej grupie wiekowej  bezapelacyjnie wygrał również zawodnik naszej sekcji – Piotr  Matuszny. Medal srebrny na najdłuższym dystansie ok.1600 m wywalczył w kat. U16 – Marcin Kędzior, który kilka miesięcy wcześniej na tej samej trasie ale podczas Mistrzostw Polski zajął wysokie 9 miejsce. Ostatnim startem w minionym sezonie to udział Julki Chromik w Przełajowych Mistrzostwach Polski  U20 rozgrywanych w Kwidzynie, gdzie  na dystansie 4 km zajęła 20 miejsce w Polsce.

  • Podsumowując miniony rok to 18 medali na impreza rangi Mistrzostwa Śląska i Mistrzostwa Międzywojewódzkie w LA.
  • To również  zdobyte klasy sportowe - 9 naszych zawodników wypełniło normy PZLA :
III klasa sportowa:           Sebastian LIbura – 100 m, Jakub Libura – 100 m, Julia Chromik – 3000 m
IV klasa sportowa:          Anna Szoska – 600 m
V klasa sportowa:           Klaudia Gruszczyk – 300m, Aleksandra Bednarz – 300m, Krzysztof Biedrawa – 1000m, Marcin Kędzior – 1000m, Mikołaj Pisz – 1000m
  • Punktacja  w systemie  Sportu Młodzieżowego przyniosła naszej sekcji łącznie 23 pkt:
Julia Chromik – 8 pkt / Libura Sebastian – 3 pkt / Libura Jakub – 2 pkt / Kędzior Marcin – 4 pkt /
Pisz Mikołaj – 1 pkt / Szoska Anna – 1 pkt / Gruszczyk Klaudia – 1 pkt / Bednarz Aleksandra – 1 pkt / Biedrawa Krzysztof – 1 pkt / Świder Konrad – 1 pkt / Knyps Dawid – 1 pkt.
  • Obozy sportowe:
7-16.07.2020 r.  Szczyrk – Obóz Kadry Śląska Młodzików: Libura Sebastian i Libura Jakub
01 – 10.08.2020 r.  Wisła – Obóz Kadry  Śląska Młodzików  - Szoska  Anna
01 - 10.08.2020 r. Wisła – Obóz Zaplecza Kadry Narodowej Juniorów – Chromik Julia
01 - 10.12.2020 r. Wisła – Obóz Zaplecza Kadry Narodowej Juniorów – Chromik Julia

Pomimo wielu zawirowań związanych z pandemią to udało się naszej sekcji zrealizować niemal cały program szkoleniowy. Mam nadzieję, że systematyczna i rzetelnie wykonywana praca podczas treningów przyniosła każdemu zawodnikowi wiele satysfakcji w postaci uzyskanych wyników, niejednokrotnie na życiowym poziomie. Życzymy wszystkim naszym podopiecznym aby nadchodzący sezon 2021 roku do którego przygotowania już powolutku rozpoczynamy dał Wam wiele kolejnych rekordów i dużo satysfakcji z uprawiania tej pięknej dyscypliny sportu jaką jest – LEKKA  ATLETYKA.

Trener:    Zdzisław  Kołodziejczyk

Jesteś tutaj: Start Lekka atletyka Sekcja LA - Podsumowanie sezonu 2020 r.